אחד השיקולים שלנו במסגרת עיצוב חלל יהיה איתור אחר חידושים וטכנולוגיות שיהפכו את החיים שלנו להרבה יותר קלים ופשוטים. על כן, כל אלמנט מודולרי שניתן לפריקה ובנייה מחודשת עשוי להתאים לנו. כיום, חללים רבים יוותרו על שיפוץ אגרסיבי כדי לבצע שינויים בחלל, ליצור אינטימיות או לשפר את האקוסטיקה ויעזרו במחיצות אקוסטיות ניידות. אך למרות המענה הקל שלא דורש שבירת קירות או מעבר לחלל חדש, עדיין יהיה צורך בעיצוב ותכנון מחיצות אלה לפי דרישות ספציפיות, כדי שהן תוכלנה לענות על מנעד הצרכים של כל לקוח והתנאים הקיימים בכל חלל. על עיצוב ותכנון של מחיצות אקוסטיות ניידות תוכלו להמשיך לקרוא במאמר שלפניכם.

מחיצות אקוסטיות ניידות בחדרי ישיבות. צילום: רז רוגבסקי

מחיצות אקוסטיות ניידות בחדרי ישיבות. צילום: רז רוגבסקי

עיצוב מחיצות ניידות

בכל תכנון מחיצות יש להביא בחשבון את חומרי הגלם ואת טיבם. כאמור חומר הגלם הינו הבסיס לעמידותם של אותן מחיצות ובאותה מידה תהייה להם השפעה על איכות האקוסטיקה.  עוד רכיב משמעותי בעיצוב המחיצה הוא מידת העובי שלה, ככל שהיא תהייה עבה יותר כך היא תצליח לאטום יותר רעשים. חומרי הבידוד עמם עושים שימוש בייצור מחיצות הינם – פורמייקה, גומי, מלמין, צמר, שעם, עץ ועוד. מגוון זה מספק מבחר איכויות אקוסטיות בטווח עלויות שונה.

בידוד אקוסטי גבוה והזזה קלה וחלקה של הפאנלים 

דמיינו לרגע מרכז שירות לקוחות שכל הזמן מתנהלות בו שיחות טלפון ואין בו אף מחיצה אחת שאוטמת את הרעש של השיחות והצלצולים – כאוס. לצורך זה ישנן מחיצות שמעמעמות את הקולות הללו ויוצרות בידוד אקוסטי גבוה כשהן מאפשרות גם הזזה פשוטה וקלה של הפאנלים בכל זמן נתון שרוצים לפתוח או לסגור את אותם קירות. חיץ הולם יהווה מענה מושלם עבור משרדים שיש בהם צורך לנהל שיחות אישיות או ישיבות מנהלים, כשלרוב החלל מעוצב בעיצוב אופן ספייס ורק לעיתים רחוקות יש צורך לאטום אותו. נדגיש שבהיעדר פרטיות בחללי עבודה שונים נאלץ להתמודד עם תנאים מאתגרים בזמן פעולות מסוימות שדורשות ריכוז – החשיפה שלנו לכלל ולרעש רקע תסיט ותסיח את דעתנו בקלות. על ידי קירות הפרדה נוכל ליצור מרחב פרטי ושקט שיש לנו שליטה עליו ואנו יכולים לשהות בו בלי הסחות.

מחיצות אקוסטיות דקורטיביות

מחיצות אקוסטיות דקורטיביות צילום: רז רוגבסקי

מחיצות רצפה תקרה ניידות מאפשרות גמישות בניצול החלל

ניתן לזהות שבעשור האחרון חללי עבודה רבים מעוצבים כאמור בשיטת – open space שנועדה לייצר קואופרציה ולהעצים שיתופי פעולה בין העובדים, יחד עם זאת, עדיין מפעם לפעם יהיה צורך בחלל מפוצל בתוך החלל הקיים וניצול של כל השטח עבור מטרות שונות לזמן מוגבל. קירות מודולריים ניידים אקוסטיים הם המענה המושלם לניצול השטח במגוון מקומות ציבוריים. יחד עם זאת, השגת פרטיות מהסוג הזה תדרוש הערכה קפדנית והתאמה לכל צרכיו התפקודיים של המקום, כמו נטרול ספציפי של סוג הרעשים וצלילי הרקע ובהתאם לכל האלמנטים והתנאים שמסביב.  להלן כמה דוגמאות כיצד ניתן לנצל את המרחב הקיים באמצעות אותן מחיצות רצפה תקרה ניידות –

משרדים

קירות אלה יתרמו לניצול מרחב המשרד בכל רגע בו יהיה צורך בחלל שקט נטול הסחות עבור צוות העובדים. ניתן להקים אותו במהירות ולפרוק אותו בתום הפעולה וכך למעשה לנצל את המרחב בהתאם לצרכי המשרד.

בתי מלון

בתי מלון רבים יעשו שימוש בקירות אלה כשהם מנצלים את חלל חדר האוכל לחלוקה והבדלה בין אורחים ששומרים כשרות וכאלה שאינם, בשבתות ובחגים. גם בחלל בית הכנסת או אולם הרצאות ינצלו את אותן מחיצות כדי ליצור חיץ בין הקהל.

מרכזי כנסים

מרכזים אלה שמארחים כמות גדולה של אנשים יעשו ניצול מיטבי בעזרת אותן מחיצות כשהם יוצרים מרחבים קטנים שמספקים מידע ספציפי עבור קהל מסוים, בנושאים שונים בתנאי אקוסטיקה איכותיים.

אולמות אירועים

באמצעות מחיצה נוכל לחצות אולם אירועים אחד לשניים ולאפשר לשני אירועים להתרחש במקביל.

נסכם שכוחן של מחיצות הוא להגדיר כל פעם מחדש את החלל בעוד הן מציעות בידוד אקוסטי הולם, הרכבה פשוטה ואפשרויות תצורה חדשניות. כמו כן, בהתייחס לתקופה בה אנו חיים, על ידי קירות אלה נוכל ליצור מקומות עבודה דינאמיים שיתאימו למטרות רבות  – כולל תיחום שטח סטרילי מפני הידבקויות במטרה לשמור עלינו בטוחים ובריאים.