כידוע, מחיצות אקוסטיות ממלאות תפקיד מרכזי ביצירת חללים פונקציונליים על ידי ניהול סאונד ומתן פרטיות. בעוד שהמטרה העיקרית של המחיצות הללו היא בידוד אקוסטי של החלל, המראה הוויזואלי שלהן חשוב לא פחות. השימוש באותן מחיצות אקוסטיות מתרחב כל העת וניתן לראות אותן במקומות ציבוריים רבים, במוסדות חינוך, במשרדים ובאולמות אירועים. לעיתים מרוב שהן כה מוצלחות, לא תמיד ניתן לזהות אותן מהרגע הראשון מאחר שהן מוטמעות והופכות לחלק אינטגרלי מהמרחב, זאת בזכות יכולות הגימור שהן מספקות. במאמר זה נתעמק בעיצוב האסתטי של מחיצות אקוסטיות, תוך התמקדות ספציפית בחומרי גימור כגון – פורמייקה/מלמין יצוקה, פורמייקה ופורניר.

מחיצות אקוסטיות ניידות עם גימור מלמין,פורמייקה או פורניר

מחיצות אקוסטיות ניידות עם גימור מלמין,פורמייקה או פורניר

חשיבות אסתטית של החלל

  • מחיצות אקוסטיות הן אלמנטים ארכיטקטוניים שכל מטרתן תהיה לשלוט בסאונד וברעשים מבחוץ וליצור מרחבים נפרדים בתוך חלל גדול. בין אם נעשה בהם שימוש במשרד, במוסד חינוכי או במסגרת מסחרית, מחיצות אלו תהוונה חלק אינטגרלי מהשגת איזון הרמוני בין פונקציונליות לבין עיצוב. ההשפעה החזותית של מחיצות אשר מתוכננות היטב תורמת לכל האווירה הכללית של החלל ויוצרת סביבה שהיא מזמינה ומעודדת פרודוקטיביות כאחד. זה השלב בו בחירת חומר הגימור הינו מכריע. על מנת שנכיר את כל החומרים המוצעים לנו נרחיב על כל אחד מהם.
  • פורמייקה/מלמין יצוקה – מדובר בחומר מרוכב שמיוצר על ידי הספגה של שכבות נייר בשרף והצמדתן לחומר ליבה, בדרך כלל לוח סיבית. חומר גימור זה מציע משטח עמיד בעל טקסטורה חלקה, וכן איתנות בפני שריטות ובלאי. כמו כן, גימור פורמייקה/מלמין יצוקה, מאפשר מגוון רחב של אפשרויות עיצוב. המרקם החלק והזמינות שלו בצבעים ודפוסים שונים, הופכים אותו לבחירה שיש לה מגוון שימושים בקרב מעצבים שמטרתם ליצור חלל מגובש ומושך. הצורה המעוצבת של גימור זה מוסיפה אלמנט תלת ממדי, ומשדרגת את כל המראה הכללי.
  • פורמייקה – פורמייקה הינו חומר למינציה שמורכב ממספר שכבות של נייר או בד ספוג בשרף שמתמזג בשכבת הגנה חיצונית. חומר זה ידוע בעמידותו בפני כתמים ובקלות התחזוקה שלו. חומר זה מציע מנעד צבעים והדפסים שמספק למעצבים אין ספור דרכים יצירתיות תוך עמידות, אריכות ימים ופרקטיות. המשטח החלק של פורמייקה מעניק גם מראה חדשני ומלוטש, מה שהופך אותה לאפשרות מדויקת עבור בחירה עיצובית עכשוויות.
  • פורניר – פורניר היא למעשה שכבה דקה של עץ אמיתי המיושמת על חומר גלם שהוא לרוב דיקט. הפורניר מדגיש את היופי הטבעי של העץ ומהווה אלטרנטיבה יציבה וחסכונית לעץ מלא. פורניר מוסיף נופך של אלגנטיות וחמימות למחיצות האקוסטיות. דפוסי הגרגירים הטבעיים והווריאציות של הגוונים, יוצרים אסתטיקה מתוחכמת ונצחית. ניתן להתאים אישית גימור פורניר כדי להשלים את עיצוב הפנים הקיים, מה שהופך אותו לבחירה פופולרית עבור יישומים רבים.

שיקולי עיצוב למחיצות אקוסטיות

  • צבע הרמוניה – בעת בחירת גימור למחיצות אקוסטיות, כדאי לשקול את ערכת הצבעים הכוללת של החלל. הרמוניה עם המגוון הקיים יבטיח עיצוב מגובש שתורם לסביבה מאוחדת וויזואלית.
  • מרקם ודפוס – המרקם והדפוס של הגימור ממלאים תפקיד מכריע ביצירת מראה ויזואלי. בין אם בוחרים בגימור חלק של פורמייקה או בין אם מדובר במשטח בעל מרקם של פורמייקה/מלמין יצוקה. לכל בחירה תהייה השפעה על החוויה החזותית הכוללת של החלל.
  • אינטגרציה עם הסביבה – מחיצות אקוסטיות מטרתן להשתלב עם כל האלמנטים האדריכליים והעיצוביים שנמצאים סביבן ולא להוות סתירה ולהראות נבדלים. שילוב אינטגרלי יכול להבטיח שהמחיצות אף יתרמו מאופיין והמראה שלהן לאסתטיקה הכללית של החדר, האולם או המשרד.

לסיום נסכם כי העיצוב האסתטי של מחיצות אקוסטיות הוא תהליך שיש בו ניואנסים רבים הדורשים  את מלוא ההתייחסות המדוקדקת של חומרי הגמר איתם נעשה שימוש. פורמייקה/מלמין יצוקה, פורמייקה ופורניר אלו חומרים שמציעים מאפיינים חזותיים ייחודיים, גמישות עיצובית ולא פחות מזה, את האיזון המיטבי לסגנון של החלל. על ידי הבנת האיכויות והתכונות של כל חומר גמר ושילוב שיקולים עיצוביים, אנשי מקצוע יכולים ליצור מחיצות אקוסטיות שלא רק מצטיינות בביצועים אקוסטיים אלא גם משדרגות פי כמה את האווירה הכללית של החלל.