אולפני הקלטות מיועדים לפני הכל להקלטה של קול (צלילים, דיבור או שירה). כל חלל האולפן מעוצב באופן שיהיה ניתן להשיג את האקוסטיקה הגבוהה ביותר בזמן ההקלטה. יש אולפנים שמקליטים שירים, זמרים, דיבוב לסרטים, פרסומות, ספרים וגם הקלטה של תזמורת שלמה עם מנעד כלים. בדרך כלל אולפן בנוי מחלל גדול שמיועד להקלטה וחדר קונטרול (בקרה) נוסף, שבו טמון כל הציוד והמכשור המיועד להקלטה. לא פעם יהיה צורך בחללים מבודדים ופרטיים בהם ניתן להתכונן לקראת ההקלטה, ללמוד את השיר או הטקסט המוקלטים, להמתין או לנוח לפני או אחרי זמן ההקלטה. אולפנים שנחסר מהם אותם חללים בודדים יחפשו לכך פתרון ולעיתים ישקלו מעבר לחלל גדול יותר, או שיפוץ מסיבי של החלל, בנייה או הרחבה וכו'. אולם בטרם משקיעים כסף רב על מעבר או שיפוץ, כדאי להכיר את המענה המושלם של מחיצות אקוסטיות ניידות.

היתרונות של מחיצות באולפן הקלטות

מחיצות אקוסטיות הן אלמנט שמאפשר את החלוקה האידיאלית של החלל למספר נישות, כאשר הפרטיות של כל שטח תישמר בזכות המחיצה שבולמת את מעבר הרעש, כלומר בחדר אחד יקליטו בעוד שבצד השני של המחיצה ניתן יהיה לקרוא, לעבוד על שיר, לשוחח בנייד מבלי להפריע להקלטה. המחיצות מרופדות בחומרי גלם ייחודיים ואקוסטיים ובצורה הזו הן מונעות זליגה של קול וצלילים ומאפשרות כל פעילות. בזכות אותן מחיצות ניתן לחלק את המרחב לכמה חללים, לאפשר אזור נוחות אינטימי לכל אחד ויחד עם זאת, משמרות את השקט והדממה הנחוצים באולפן הקלטות.

  • מענה מודולרי – מדובר במענה שניתן לפתוח ולסגור בכל רגע נתון. החלל המקורי יישאר כמו שהוא והמחיצה תהווה תוספת אפקטיבית רק בשעת הצורך.
  • שיפור האקוסטיקה – הן ממקסמות את הסאונד של הצלילים הנשמעים בחלל וכן את הדיקציה של הדיבור. בהיעדר רעש ניתן לשוחח או לבצע פעולות שדורשות ריכוז (קריאה, למידה וכו').
  • יצירת פרטיות – קירות הפרדה אלה מספקים מקום בו ניתן להשיג את מלוא הפרטיות, גם הוויזואלית, ולכן אפשר ממש להרגיש בחלל נפרד ואינטימי.

חשיבות הפרטיות בחלל האולפן

כל אולפן הקלטות מעוצב ע"י מהנדס אקוסטיקה, כדי להשיג את התכונות האקוסטיות ההכרחיות בתוך האולפן (הפצת קול, מזעור החזרי קול, בלימה ובליעה של רעשים וכו'). בהיעדר חלל מבודד הרמטית שמאפשר הפקת צלילים וסאונד באיכות גבוהה לא יהיה ניתן להקליט. ניתן לזהות באולפנים רבים שהדלתות והקירות כבדים ביותר ומרופדים בשכבות בידוד ובזכוכית עבה שכל אלה מטרתם למנוע חדירה של רעש חיצוני לחלל האולפן על מנת לאפשר את דממת האלחוט הדרושה לזמן ההקלטה.

לרוב, שיטת ההקלטה תתבצע בשלבים, קודם מתחילים להקליט כלי, כלי ולאחר מכן שירה, או הפוך. על כן, בכל שלב בו מקליטים כלי מסוים, יתר הנגנים, הזמרים או המפיקים, ממתינים בסמוך כשבזמן הזה הם משוחחים בניהם או מתכוננים להקלטה שלהם. לכל הצרכים הללו ולהתנהלות תקינה ויעילה באולפן, יהיה צורך בתאים בודדים בהם ניתן לשהות. כאן באות המחיצות האקוסטיות לתת את המענה המושלם, הפשוט והיעיל ביותר.

כיצד המחיצות מספקות מענה אקוסטי באולפנים?

המחיצות מיוצרות באמצעות שיטות חדשניות של מחסומי קול וחומרים איכותיים בעלי כושר ספיגה גבוהה של רעשים. כמו כן, מחיצה חוסמת רעש בדציבל גם בזכות המסה והמשקל, מה שנמדד ב- NRC. על מנת שהמחיצה תענה על הדרישות הייחודיות הללו ותהווה מענה אידאלי עבור אולפנים היא עטופה בחומרים סופגי רעשים. להלן חומרי הגלם מהם עשויות המחיצות –

  • פורניר  – ציפוי עץ דק שמשלב בתוכו מספר חומרים. הבחירה תהייה בהתאם לעובי הנדרש, לגוון וכן לצורת הגימור. הפורניר הוא חזק אך גמיש ונוח לעיבוד.
  • פורמייקה – מוצר המיועד לציפוי משטחים ולוחות שבנויים מעץ טבעי. חומר קל למדי וקשיח. הוא קל לתחזוקה והכי חשוב מספק את הבידוד המרבי בכל סוג של חלל.

פורמייקה יצוקה/ מלמין – ישנן גם מחיצות שמשלבות את שני חומרי הגלם הללו והיתרון שלהן שהן גם עמידות אל מול קרינת שמש UV ובזכות זה ניתן לחשוף אותן לקרני השמש.

באמצעות חומרי גלם בסיסיים אלה בשילוב ציפוי עוטף רעשים נשיג את הבידוד האקוסטי באולפן הקלטות. המחיצה מתחברת למסילה שנושקת לתקרה ובין חיבורי המחיצה יש אלומיניום וגומי, שמסייעים אף הם למקסם את הבידוד האקוסטי.