מחיצות אקוסטיות ניידות יכולות להוות תוספת חשובה לגני ילדים, מאחר והן מסוגלות ליצור מרחבים שקטים בהיעדר הסחות דעת עבור הילדים שיכולים להקשיב לסיפור, לשמוע מוסיקה, ללמוד או לשחק. מחיצות אלה עשויות מחומרי גלם מיוחדים שבולמים רעשים וניתן להזיז אותן בקלות ולעצב אותן בהתאם לחלל הגן, כך שיתאימו במדויק לצרכי הגן. אחד היתרונות העיקריים של מחיצות אקוסטיות ניידות הוא שהן מסוגלות לסייע בהפחתת דרגות הרעש בחללי הגן, מדובר ביתרון משמעותי לרבות בגנים, שבהם הילדים עדיין צעירים בשנים ונמצאים בשלב חשוב בו הם מפתחים את כישורי השפה והתקשורת שלהם. רעש חזק ומוגזם שיכול להסיח את דעתם עשוי להקשות עליהם להתמקד במה שהם עושים או במה שהם צופים או מקשיבים, וכן יכול להוביל לבעיות התנהגותיות. במאמר זה נרחיב עוד על החשיבות והיתרונות במחיצות אקוסטיות ניידות בגני ילדים.

מחיצות אקוסטיות מודולריות

מחיצות אקוסטיות מודולריות

מדוע סביבה שקטה היא נחוצה לילדים?

סביבה וחלל שקט הינו חשוב בתוך גן ילדים מאחר וילדים נמצאים בשלב ראשוני בחייהם בו הם מתחילים ללמוד לתקשר ולהביע את עצמם ביעילות. סביבה שקטה מספקת ביטחון לילדים, היא מאפשרת להם להיות ממוקדים בלמידה ועוזרת להם לפתח את כישורי השפה שלהם. כמו כן, סביבה רועשת עלולה להסיח את דעתם וכן לגרום לאיבוד ריכוז וחוסר יכולת לומר את מה שהם רוצים להביע. בנוסף, רעשים עלולים להקשות עליהם להתרכז בתכנים שנלמדים וללמוד דברים חדשים. שקט במרחב הגן יעזור רבות ליצור סביבת למידה רגועה ואף בטוחה עבור הילדים.

יתרונות נוספים במחיצות אקוסטיות במרחב הגן

בנוסף להפחתת רמות הרעש, ניתן להשתמש במחיצות אקוסטיות ניידות גם למטרת יצירת חללי למידה ייעודיים בתוך הגן. לדוגמא, ניתן להשתמש בהם כדי ליצור אזור קריאה שקט, או להפריד בין אזורי פעילות שונים בתוך הגן. לחלק את כמות הילדים הגדולה לשתי קבוצות קטנות מה שיסייע ליצור סביבת למידה מאורגנת ומובנית יותר, שיכולה להועיל הן לילדים והן לגננת וכך כל קבוצה עוסקת בפעילות שונה עם תנאי מרחב אידיאליים.

עוד יתרון של מחיצות אקוסטיות ניידות בסביבה של הגן הוא שהן קלות לניקוי ולתחזוקה. מדובר ביתרון מהותי בגני ילדים, שבהם ילדים צעירים הינם מועדים הרבה יותר לתאונות קטנות כמו שפיכה של נוזל, צבעים וכו'. ניתן לנגב את המחיצות עם מטלית לחה או באמצעות חומר חיטוי, מה שמקל על שמירה של המחיצה וגם על היגיינה וחיטוי החלל.

ילדים רבים אוהבים להתבודד ולהתכנס לעיתים קרובות ואת זה הם יוכלו לעשות באמצעות חלל שקט ומופרד שנמצא בגן. מחיצה זו תאפשר לילדים מסוימים שכועסים או עצובים להשיג את המרחב הנחוץ להם עבור פורקן רגשי.

כמו כן, המחיצה יוצרת לא פעם תחושת בעלות בקרב הילדים, הם יכולים לעשות בה שימוש על מנת ליצור חללי עבודה פרטיים לכל ילד, מה שמספק להם תחושת בעלות ואחריות גבוהה, ממנה הם נהנים ומרגישים בוגרים.

כמו כן, מחיצות אקוסטיות ניידות תהוונה פתרון חסכוני לגני ילדים, שכן ניתן לעשות בהן שימוש בכמה וכמה גנים ולהזיז אותן בכל צורך ממקום למקום מאחר והן קלות ופשוטות להתקנה.

שימושים נוספים במחיצה בגן

כל תקופה הילדים בגן לומדים נושא אחר כגון – עונות, חגים, רגשות וכו'. ניתן לנצל היטב את המחיצות הללו כלוח מודעות או תמונות ותיחום של חלל בו כל פעם מתחלף נושא אחר. ברגע שנכנסים לחלל הזה יש לו קודים של למידה ותכנים דידקטיים בו הוא יכול להתרכז ולעסוק בפעילות שקשורה לנושא המלומד.

ניתן לעשות שימוש במחיצות הללו עבור הופעת אורח שמגיעה לגן, הצגה או שעת סיפור שמאחורי המחיצה שוהה האומן ומתארגן בטרם מתחיל המופע שלו. מחיצה זו יכולה גם לשמש כקיר חיץ בין ילדים שישנים בגן לילדים שנמצאים במצב ערות ואינם נאלצים לשמור על שקט.

לסיכום, מחיצות אקוסטיות ניידות יכולות להיות כלי שימושי אידיאלי בגני ילדים, לעזור ליצור סביבת למידה נוחה ושקטה יותר נטולת רעשים והסחות, להפחית משמעותית את רמות הרעש שיש בחללים האחרים וליצור מרחבי למידה ייעודיים. תמיד כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע או מומחי אקוסטיקה כדי להבין איזה מחיצה תתאים לחלל של הגן שלכם.