אם עד לפני מספר שנים נראה לנו די טבעי שכל הכיתות יראו בדיוק אותו דבר, היום זה כבר ברור שכמו שכל תלמיד הוא אינדיבידואל, כך גם כל הכיתות לימוד אמורות להיות – הטרוגניות. מחקרים מראים כי סביבת הלימוד תשפיע רבות על ההישגים של הילדים ועל יכולות הלימוד שלהם ולכן יותר ויותר ניתן לזהות בשינויים רבים במרחב הלימוד החדשני, ביוזמות פדגוגיות ובצעדים רבים שמיושמים בנושא. אחד התמורות הבולטות הן הכנסתן של מחיצות אקוסטיות בבתי ספר חדשניים שמטרתן חיבור או פיצול מרחבי למידה בבתי ספר, מה שמאפשר אזור אישי אידיאלי להקניית ידע בצורה האפקטיבית ביותר.

מחיצות אקוסטיות בבתי ספר חדשניים

מחיצות אקוסטיות בבתי ספר חדשניים

מחיצות אקוסטיות – מענה חדשני שמשפר יכולות למידה

בשטח בית הספר יש כיתות רבות, אולמות, חדרי מעבדה שחלקם לא מנוצלים בכל שעות היום. גם במקומות הללו יידרש לא פעם מרחב שקט ואינטימי יותר על מנת שקבוצה קטנה של ילדים יוכלו ליישם חומר לימודי או להתרכז במחקר מדעי, ניסוי וכולי ובתנאים אולטימטיביים, בזמן שיתר התלמידים יעסקו בפעילויות אחרות או במקרים אחרים, כשיש כיתה גדולה של תלמידים ומעוניינים לחלק אותה לשתיים, על אף המגבלות, ולאפשר לכל קבוצת תלמידים לעסוק בפעילות שונה במקביל בתנאים אופטימליים שיאפשרו ריכוז מרבי ויחס אישי של צוות המורים . באמצעות קירות הזזה אקוסטיים על מסילות הפרדה, שמסייעות במיסוך ומידור רעשים, ניתן יהיה להשיג שני אזורים מחולקים וכך לאפשר למידה הרבה יותר יעילה, מצומצמת ונטולת הסחות כשבתום השיעור, או בכל זמן, אפשר יהיה להשיב את הכיתה לקדמותה.

קירות אקוסטיים ניידים – תכנון חדשני מתקדם

לפני כל בחירה במידור המרחב הכיתתי, יש לבצע התאמה בין המבנה עצמו לבין אותו קיר שחוצה את החלל על מנת שיהיה קודם ולפני הכל בטיחותי. לאחר מכן יש לוודא שהוא עשוי מחומרי גלם אקוסטיים איכותיים ככל שניתן עם רמת גימור גבוהה ושהוא משתלב בחלל בצורה הרמונית. קירות אלה יתוכננו בהתאם לאופי ומבנה החדר, לחלונות שלו וכולי. מלבד שמדובר באלמנט כל כך שימושי, יש גם דגש רב על העיצוב שלהן ורובן מגיעות מסוגננות בשלל דגמים וטקסטורות שמתכתבים עם הפנים והן נתפסות כחלק בלתי נפרד מהכיתה או האולם.

מחיצה אקוסטית בבית ספר זיו רעננה

מחיצה אקוסטית בבית ספר זיו רעננה

מענה שמסייע לכולם

כידוע, ילדים רבים סובלים בימינו מבעיות קשב וריכוז ואחד הפתרונות שיכול לסייע להם להשיג את התנאים האידיאליים לסביבה לימודית הינם חללים קטנים, שקטים ואקוסטיים שמנותקים מכל הרחשים שבחוץ. מחיצה זו תשמש גם במקרים של כיתה בה לומדים תלמידים עם ליקויי למידה ובעיות התנהגותיות שזקוקים למרחב דומם נטול הסחות. כשהחלל המרכזי החדש נחלק לפינות למידה אישיות ופרטניות, הוא מאפשר גם דינאמיות, התלמידים יוכלו לעבור בין החללים שנוצרו, לשהות בהם על מנת ליישם עבודות, שיעורים או עבור כל מטרה אחרת. הקירות הללו הינם עשויים מחומרי בידוד איכותיים שמעניקים ניתוק מושלם מכל רחשי הסביבה שמאופייניים לשטח בית הספר.

כל היתרונות במענה החדשני

יתרון בולט במחיצות אקוסטיות לבית הספר שרובן גם ניידות ואפשר לנייד אותן למקום הדרוש ולהחזירן למקום האחסון במהירות באמצעות שינוע באמצעות מסילה עליונה. הן נעות בקלות ולא נדרש מאמץ גדול על מנת להזיז אותן.

  • מענה מצריך שבירת קירות אך לא שיפוץ מסיבי של מבנה בית הספר.
  • מספקות הפרדה הרמטית בכל רגע נתון לכל זמן שנבקש.
  • חלקן יכולות להיות ניידות וניתן יהיה להזיז אותן מנקודה לנקודה בכל זמן שרוצים ולעשות בהן שימוש מקסימלי בכל שטח בית הספר.
  • מאפשרות למידה קבוצתית או פרטנית.
  • הן פשוטות ליישום – אין צורך בעזרה.
  • יכולות להגיע בכל גודל ועובי ולפי דרישה, בצורה זו אפשר להתאימן לכל שטח בתחום בית הספר.
  • דקורטיביות וניתנות לעיצוב בהתאם לרצונות ודרישות הלקוח.

היכן אפשר ליישם את המחיצות הללו?

את המחיצה אפשר יהיה ליישם למעשה בכל תחום המוסד. החל מכיתות הליבה ועד לחדר מורים כיתות מעבדה, אולם ספורט, בספריה, בחדר אחות, בחדר היועצת ובמזכירות בית הספר וכולי. תוספת זו הינה בשורה משמחת שתעניק תרומה מרבית לכל תלמידי בית הספר, למורים ולכל צוות בית הספר, תעצים את הפרודוקטיביות של השיעורים ותמקסם את הטעמת החומר הלימודי בכל הרמות.