חללים רבים מתופעלים באמצעות מערכות שונות כמו מיזוג, חשמל וסאונד. חברות רבות מנהלות את החללים שלהן בהתאם לשגרת אופי הפעילות ולכן החלל מתוכנן מבעוד מועד כשהוא מותאם לדרישות ולצרכים של החברה. יחד עם זאת, חללים גדולים שצורכים חשמל ומיזוג בכמות מוגברת לעיתים מיותרים וכל שנדרש זה לצמצם את השימוש שלהם על ידי מחיצה וכך לחסוך בעלויות התפעול של חברה. כיום, על מנת ליצור סביבת עבודה פרודוקטיבית, נעשה שימוש במחיצות שחוצות את החלל וכך חוסכות בעלויות תפעול רבות כשהן מצמצמות את כל המערכות הנ"ל לשטח קטן וכך מפחיתות בעלויות שימוש ותפעול. לצורך זה נדרש יהיה לתכנן את כל מערך המחיצות בחלל בהתאם לצרכים ולמטרות החברה.

האלטרנטיבות למחיצה

מטרת המחיצה כאמור היא לספק חיץ בחלל גדול במידת הצורך ולאפשר את האקוסטיקה הגבוהה ביותר עבור מנעד פעולות שדורשות את מלוא הפרטיות. עד לפני כמה שנים האלטרנטיבות למחיצות היו מורכבות הרבה יותר כמו מעבר למבנה אחר שבנוי בהתאם לדרישות או בנייה של קירות מבטון או גבס, כשבשתי האופציות השינוי היה כרוך בהוצאה כספית גבוהה, השבתה של ימי עבודה רבים וכו'. כיום, על מנת לחסוך בכל אותן הוצאות ניתן להסתפק במענה פשוט אך מושלם – מערכת מחיצות שבנויה בהתאם למידות השטח ומתכתבת עם כל העיצוב הכללי כשהיא מהווה מענה אולטימטיבי, מהיר, יעיל וחסכוני בהרבה. המחיצות ניידות וניתנות לפירוק והרכבה ולכן מדובר במענה מודולרי ונגיש לכל אחד.

מפרט מחיצות אקוסטיות ניידות

מפרט מחיצות אקוסטיות ניידות

לאן מיועדות המחיצות?

המחיצות מיועדות לחלוקה של חללים שונים ומגוונים, כאשר בכל חלל נוכל להפיק את התנאים האולטימטיביים של חלל מבודד ושקט משאון ורחשי חוץ. הן מיועדות גם למקומות גדולים כמו אולם, וגם לחלל משני כמו חדר ישיבות. מקומות בהם נוכל לעשות בהן שימוש הם –

  • אולמות אירועים – בעזרתן נוכל לקיים שני אירועים במקביל ואף יותר בהיעדר כל תלות.
  • מרכזי קונגרסים – מתחם קונגרסים הוא מקום גדול רחב ידיים, אך בעזרת המחיצות אפשר לקיים כנסים בתחומים שונים במקביל בלי שכנס אחד יפריע לאחר.
  • בתי כנסת – ניתן להסתייע באותן מחיצות בעזרת נשים וכן לערוך בר מצווה או כל אירוע נבדל בלי הפרעה ליתר המתפללים.
  • בתי ספר / אוניברסיטה / ספריות – על ידי אותן מחיצות ניתן לבצע חלוקה של מוסד לימודי ויצירת חללי לימודים עצמאיים בהתאם לכל צורך כשכל מתחם מקבל את מיטב התנאים הדרושים ללמידה וריכוז.
  • משרדים – יצירת חללי ישיבות והדרכה במידות שונות למנעד מטרות.
  • אולמות ספורט – באולם ספורט גדול ניתן לבצע שני אירועים בו זמנית באמצעות אותן מחיצות.
מחיצות אקוסטיות ניידות בחדרי ישיבות

מחיצות אקוסטיות דקורטיביות צילום: רז רוגבסקי

תכנון אקוסטי מקדים – ניצול מיטבי של החלל

תכנון אקוסטי והצבת המחיצות במקומן הראוי, יבטיחו ניצול מרבי של חללים שונים בכל ההיבטים שקשורים להפעלה שלהם. למחיצות אלה תהייה השפעה הן ברמה האקוסטית והן על תכנון המרחב בפרספקטיבה הכללית. באמצעות הפרדה של מערכות מיזוג האוויר, החשמל, הסאונד ומערכות אחרות, נוצרים אזורים נפרדים לגמרי שאין להם תלות בחלל הסמוך להם, בזמן שהמחיצה מייצרת חיץ, מפרידה ומחלקת את המרחב לשניים. מצב זה מאפשר חיסכון כלכלי משמעותי עבור חברות רבות בזמן שהן מנצלות רק חלק מסוים מהשטח ולא את כל השטח עצמו, וגם במידת הצורך, הן יכולות לערוך שני אירועים או כנסים במקביל, כל זמן שיש מערך תפעולי הולם. כך הן יכולות ליהנות מהכנסה כספית מרבית כשהן יודעות לנצל כל חלל בפני עצמו.

תכנון סביבתי מקיף

כדי להשיג את התוצאה האקוסטית האידיאלית נדרש לעשות תיאום תכנון כולל בשיתוף של כל הספקים שאחראים על המערכות הטכניות. תכנון אקוסטי סביבתי יכול להבטיח תוצאות מעולות שמתאימות לחלל המיועד. נקודות חשובות שיש לשים לב אליהן בסביבתה של המחיצה הם  –

  • טיפול מיטבי בכל מעברי הרעש ובחיפויי הקירות.
  • העברה של צנרת מיזוג אוויר, חשמל, מים וכו' באזורים הטכניים שניצבים בסמוך למחיצה.
  • תיקון כל דלתות הכניסה של החללים על מנת ליצור איטום הרמטי.
  • בניית שכבה חיצונית בהתאם למפרט הטכני לפי דרישה אקוסטית.