מחיצות ניידות למפעלים הן למעשה מחסומים זמניים שניתנים להזזה ממקום למקום ומשמשים להפרדת אזורים בתוך חללי המפעל. הן עשויות מחומרי גלם שונים שהם קלים יחסית אך מבודדים וחוסמים רעשים, וניתן לעצב אותן בקלות בכל חלל. מחיצות אלו יכולות לשמש למגוון מטרות, כגון חלוקת חלל ויצירת אזורי עבודה נפרדים לשלבי ייצור שונים בתוך המפעל. הן גם יכולות לשמש כמחסומי בטיחות בין עובדים למכונות או לחומרים מסוכנים וגם לשליטה ברמות האבק או הרעש החזק באזורים שונים במפעל. בזמן בחירת מחיצות ניידות למפעל, רצוי לקחת בחשבון גורמים כמו עמידות, קלות הרכבה ופירוק, גמישות ועמידה בכל תקני הבטיחות ובתקנות. כמו כן, יש גם לדאוג לתחזוקה ולניקוי נכון של המחיצות כדי להבטיח שהן יישארו יעילות, כשרות ובטוחות לשימוש.

מחיצות ניידות

מחיצות ניידות

אופי העבודה במפעל

אופי העבודה בתוך מפעל יכול להשתנות בהתאם לסוג המפעל ולתפקידי העבודה הספציפיים. אך יחד עם זאת, ישנם כמה מאפיינים לעבודה במפעל המשותפים לתעשיות רבות, כגון עבודת פס ​​ייצור, במפעלים רבים העובדים אחראים על הרכבת מוצרים או רכיבים בתהליך שלב אחר שלב לאורך פס ייצור, מה שדורש מיקוד גבוה ותשומת לב לפרטים. עבודות רבות במפעל כוללות הפעלת מכונות כמו מסועים, מכבשים וציוד ריתוך. כל זה דורש הכשרה מיוחדת וידע של כל נהלי בטיחות.

ניתן להבין שעבודת המפעל יכולה להיות תובענית, פיזית וכזו שדורשת מיומנויות מיוחדות, עבודת צוות ותיאום. מחיצות ניידות בהחלט יכולות לסייע בכל אלה כשהן מספקות אזורים נפרדים שמסייעים לריכוז בעבודה והם גם מפחיתים את כמויות הרעש של המכונות והעובדים ויוצרים סביבה שהיא סטרילית לפעולות שונות ומגוונות בתוך חללי המפעל.

מחיצות ניידות מסייעות למפעלים בכמה דרכים:

  • יצירת אזורי עבודה נפרדים – ניתן להשתמש במחיצות ניידות ליצירת אזורים נפרדים עבור שלבי ייצור שונים או סוגים שונים של עבודה, עבודה פיזית לצד עבודה בירוקרטית במשרד וכו', מה שמאפשר לעובדים להתמקד במשימות שלהם במרחב שקט וללא הסחות דעת.
  • הגברת הבטיחות – ניתן להשתמש במחיצות ניידות ליצירת מחסומי בטיחות בין העובדים של המפעל לבין המכונות המגושמות או אל מול חומרים מסוכנים, וכך למזער ולהפחית את הסיכון לתאונות ופציעות.
  • שליטה ברמות האבק והרעש – במפעלים רבים יכול להיווצר אבק ולכלוך רב בשל פעולות ייצור שונות, כמו כן, מכונות רבות מייצרות גם רעש רב במרחב ולכן ניתן להשתמש במחיצות ניידות כדי לשלוט בהתפשטות האבק והרעש בחלקים שונים של המפעל, וכך לשפר משמעותית את תנאי העבודה עבור העובדים.
  • גמישות – מחיצות ניידות נועדו להזזה או במטרה להגדיר מחדש את החלל, מה שהופך אותן לפתרון גמיש שיכול להתאים לצרכים המשתנים בתוך המפעל.
  • חסכון – הם נחשבות למענה יעיל וחסכוני זאת בהשוואה לקירות קבועים, הן ניידות וניתן להתקין אותן במהירות ובקלות בהיעדר צורך בעבודות בניה או שיפוץ יקר.

כיצד בנויות המחיצות?

המחיצה מורכבת מאלמנטים אקוסטיים שסופחים לתוכם את הרעש הסביבתי. הן מכילות גם מסגרת חיצונית ופנימית של פרופילים מאלומיניום שממקסמים את האיטום והבידוד. חומרי הבידוד הפנימיים של המחיצה כוללים חומרים כמו צמר אקוסטי מבודד ויריעות "ביטומניות" כבדות שחוסמות קול. יש להן מסילה עליונה ומערכת בת ארבעה גלגלים להסעה שקטה במרחב. המחיצות מגיעות בציפוי פורמייקה או מלמין יצוקה ויכולות להגיע מעוצבות בהתאם לעיצוב של החלל.

עוד יתרונות להפרדה במפעל

מחיצה אקוסטית ניידת מאפשרת קיום בו זמני של כמה פעולות בתוך המפעל. ניתן לבצע פעולה באמצעות מכונות כשמעבר למחיצה יתאפשר לעבוד על המחשב או לשוחח בטלפון בהיעדר הפרעות.

מחיצה אקוסטית ניידת תוכל לחסוך במקום רב וכך להגדיל הכנסות. ניתן לחלק את החלל הגדול לשניים וכך למעשה לאפשר לביצוע עבודה עם אופי אחר בחלל המיותר.

אחד המאפיינים הנפוצים במפעלים הינו הרעש הגדול שיכול להיווצר בשל מכונות ומכשירי יצור ולכן מחיצות אלה יכולות לסייע רבות כשהן מפחיתות את הרעש בחלל הגדול ויוצרות חלל מקביל שהוא הרבה יותר נעים.

נסכם כי מחיצות ניידות למפעלים יכולות לסייע בשיפור הבטיחות, היעילות והפרודוקטיביות במקום העבודה בתוך המפעל, תוך מתן פתרון גמיש וחסכוני לעובדים, לבעלי מפעלים ולמנהלים.