מוזיאון הינו חלל גדול שמחולק לחדרים רבים שמאוכלסים במנעד פריטים ויצירות אומנות אותם חושקים לראות מבקרים על מנת להתרשם מהם ולעבור חוויה תרבותית. בזכות אותם חללים ניתן לחלק את המוזיאון לאגפים כשכל אגף מתמקד בתערוכה שונה לפי אמן, נושא וכולי. המוזיאון כאמור מכיל שלל חפצי אומנות, פריטים, תמונות של ציירים מוכרים ופחות מוכרים, פסלים ומנעד תערוכות במגוון נושאים וכולי.

חלל המוזיאון מעוצב בצורה משתנה ודינאמית שמאפשרת את הזמינות המידית להוספה או להורדה של תערוכה במהירות וביעילות. בכל עיצוב החלל נלקחת בחשבון הארעיות של אותה תערוכה, לצד המרחב הדרוש לקהל שמשוטט בין אותן יצירות. על ידי אותן מחיצות ניידות החלל הופך להרבה יותר דינאמי וגמיש ומאפשר כמה תעורכות בו זמנית, תחלופה תכופה וחופש פעולה במרחב.

מחיצות ניידות למוזיאונים

מחיצות ניידות למוזיאונים

עיצוב מוזיאונים

מוזיאון כשלעצמו נתפס כמקום שמכיל תרבות לצד ניחוחות היסטוריים. כל מוזיאון ייצג משהו אחר עם נרטיב שונה, שבו מתרכזים כל המיצגים הבאים לידי ביטוי. עיצוב מוזיאונים הינו רווי באופציות ובמיצגים. העיצוב שלו נחשב לנדבך אינטגרלי מכל ההוויה הקיימת במוזיאון, משום שהחוש הדומיננטי ביותר שמתרחש בחוויה הוא חוש הראייה. במוזיאונים רבים נזהה בהפרדה בין החללים שנעשית על ידי קירות פנימיים או קירות חיצוניים. קירות אלה מטרתם לבודד רעשים, לשמור על טמפ' של החלל, לספק אינטימיות וליצור בידול בין סוגי החללים.

אולם, לעיתים יידרש לנו באותו החלל ליצור עוד הפרדה לזמן מוגבל או עבור תערוכה קצרה שמתלווה לתערוכה קבועה. את זה נוכל ליצור רק על ידי מחיצות ניידות שמסתירות לנו את מה שלא רלוונטי לאותה תערוכה ומבליטות רק את מה שנרצה לחשוף לקהל היעד. מוזיאון כשלעצמו הינו פלטפורמה דינאמית שמחדשת שבתות לבקרים את המיצגים ואת מגוון חפצי האומנות שהיא מכילה, על כן, מחיצות ניידות הינן שימושיות כל הזמן ובאמצעותן ניתן לעצב ולשחק עם החלל בצורה היצירתית ביותר וליצור חללים קטנים ואינטימיים למגוון שימושים כמו התייחדות עם פריט אומנות, מיצג אומנותי אינטימי, עבור מצגת, הקרנת סרטון וכן הלאה.

ניידות ומדולריות זה שם המשחק

כל אחד מהשלבים בתכנון ועיצוב מוזיאונים כולל בתוכו החלטות של בנייה ועיצוב שמטרתן היא לבצע הלימה הרמטית בין המוזיאון לבין הסביבה בה הוא ממוקם. לדוג' מוזיאון שמיצגיו בעלי זיקה להיסטוריה, יקבל משמעות הרבה יותר חזקה במידה והחלל יעוצב וימחיש את סמטאותיה העתיקות של העיר המדוברת. לעומת זאת, אם נציג במוזיאון תערוכה שכולה על טהרת המדע, נתרשם הרבה יותר אם החלל יעוצב עם אלמנטים שממחישים את החלל וכוכבי הלכת. לצורך כל אלה, יהיה נכון להיעזר באביזרים שמסתירים או מדגישים את מה שהתערוכה מכילה בתוכה וזאת ניתן לעשות לא פעם באמצעות אותן מחיצות. רמת האפקטיביות שיכול לספק קיר חוצץ בחלל המוזיאון הינה גדולה, לרבות אם ניתן יהיה להניע אותו מחדר לחדר בכל רגע נתון. המחיצה תגיע על רגליים או עם גלגלים וכך יהיה ניתן לנייד אותה במרחב בקלות ובפשטות. גם המחיצות המתקפלות תאפשרנה אחסון מהיר ופשוט. הן עשויות מחומרי גלם שונים ואיכותיים כגון – עץ, מלמין, שעם וכולי, כשכל אחד מספק רמת בידוד שונה.

מחיצות ניידות במוזיאונים

אספקט נוסף שיש להתייחס אליו הוא כמות האנשים שמגיעה מדי יום למוזיאון. נכון שקיים קוד תרבותי שאומר כי במוזיאון ניתן להתלחשש וגם את זה עושים בשקט מופתי, אך יחד עם זאת, לעיתים לא יהיה מן הנמנע ליצור חיץ בחלל כדי לאפשר פרטיות מרבית. לא פעם קבוצת מבקרים תרצה להאזין להסברים של מדריך המוזיאון כשיתר המבקרים ירצו לשוטט בשקט ולהתרשם מהיצירות בהיעדר הסברים.

לכן, תפקידן של מחיצות ניידות הוא לספק מענה לכל סוגי הקהלים, לאפשר את מלוא התנאים הקיימים בחלל סגור לזמן מוגבל כשבכל זמן נתון יתאפשר להשיב את החלל לקודמו. האטימות הגבוהה שלהן מאפשרת ומזמינה במקביל קיום של כמה וכמה אירועים בחלל המוזיאון עם מלוא הפרטיות, האקוסטיקה הנכונה ועם אווירת אוטונומיה מרבית.

בנוסף, ניתן לקבל את המחיצות הללו בהתאמה אישית כשהן עונות על מנעד הצרכים של האומן או מעצב התערוכה – במידות, ברמת האקוסטיקה, הבידוד, באופן הניידות שלהן וגם עם התייחסות לסגנון העיצובי שתואם את התערוכה או המיצג.