ישנם חללים שהשקט בהם הוא משמעותי ובהיעדרו לא יהיה ניתן להתנהל כנדרש. המקומות שזקוקים לתנאי שקט מאין אלה הינם בין היתר כיתות בבתי ספר, משרדים, אולפני הקלטות וגם ספריות. ספרייה היא המקום שלכולנו יצא לשהות בה לא פעם. כבר בכניסה ניתן לחוש בשקט שאופף את החלל, יחד עם זאת, תמיד יש תחושה שמשהו עומד על המשמר פן נגביר את הקול ונחבל בקשב של הנוכחים. עד כה, כדי לשוחח עם האדם שלצדנו או עם הספרנית נאלצנו להנמיך את הקול ולהתלחשש, היום כדי לאפשר שיח או אפילו הרצאה בפני קהל בספרייה נעזרים במחיצות אטומות לרעש שמסוגלות ליצור חלל אינטימי ושקט בו תתנהל הרצאה שלא תפריע לכל מי שעסוק בקריאה מעבר לצידה השני של המחיצה. במאמר זה נרחיב אודות היתרונות של מחיצות ניידות בספריות.

מחיצות אקוסטיות ניידות בספריות

המאפיינים של מחיצות אקוסטיות ניידות בספריות

ספריה הינה חלל שמצריך את השקט המרבי על מנת שכל מי שמגיע אליו יצליח לקרוא, ללמוד או להכין שיעורים. עם זאת, לעיתים יש רחשים שעשויים להפריע לחלק מהנוכחים ולהקשות עליהם להתרכז – רשרוש הניירות של המחברות והספרים, לחישות במעברים, רעשי רקע שעלולים להוציא מריכוז וגם הרצאה שמרחשת בסמוך. כדי ליצור חוויית קריאה אידיאלית שתאפשר לכל תלמיד, סטודנט או מורה לשקוע במשימתם בהיעדר הסחות דעת, ניתן להיעזר במחיצה אטומה שתיצור חיץ אקוסטי בין החללים ותגדיר חלל אחד שבו ישרור שקט מופתי.

אקוסטיקה מרבית

מחקרים מוכיחים שרעשים ואקלים הם בעיקר הגורם שיכול להשפיע על תפוקת הקשב והריכוז בקרב בני האדם. על פי מחקר שנעשה בתחום, דווח כי שיחות בין אנשים, צלצולי טלפון ורחשים של מכונות הינם הרעשים העיקריים שעשויים להסיח את הדעת של הנוכחים ושיש להם חלק ניכר בירידה בתפוקת הקשב והריכוז אצל ילדים וגם מבוגרים. המענה החדשני שיכול לסייע וליצור חלל אופטימלי ושקט היא מחיצה אקוסטית ניידת בספרייה שתהייה נגישה ותאפשר את מלוא התנאים לכל הנוכחים שמגיעים ללמוד, לקרוא, לעיין ולהרחיב את הידע. כשמנגד (מעבר למחיצה) ניתן לנהל דיון קבוצתי, לשוחח בקול ובצורה חופשית, להקשיב להרצאה וכולי.

ניצול החלל

ספרייה היא מקום יחסית גדול, נהוג לארח בה סופרים ומשוררים שמגיעים להרצות בפני קהל של אנשים שקוראים את הספרים שלהם, או במסגרת השקה של ספר, נהוג גם לעשות הרצאות בתחומים שונים, לארח שעת סיפור ואפילו הצגות לילדים. כדי שנוכל לנצל היטב את החלל של הספרייה ולאפשר לכל מי שמגיע אליה להשיג את מטרתו, ניתן להיעזר באותן מחיצות שמחלקות את השטח בהתאם לצורך ומאפשרות ניצול אולטימטיבי של המרחב. ניתן לפתוח את המחיצה במידה ויש הרצאה או הצגה ולסגור אזור מסוים בספריה שאינו מכיל את השולחנות, הכיסאות ומדפי הספרים וכל לאפשר לספרייה להמשיך להתנהל כסדרה, גם כשיש התרחשות והיא מארחת קהל בסמוך.

גמישות בזכות הניידות

מלבד ההפרדה האידיאלית של החלל, יתרון נוסף של מחיצות אקוסטיות ניידות טמון גם ביכולת הניוד הפשוטה שלהן. אפשר לפתוח ולסגור אותן או להזיז אותן בכל רגע נתון או בזמן שמתכנס קהל שמגיע לחלל ולא רוצים להפריע ליתר הנוכחים. בזמן שהספרייה מארחת כיתה או קבוצת ילדים שבאה להקשיב לשעת סיפור. או שקבוצת תלמידים מגיעה לספרייה במטרה ללמוד ולהיעזר בספרים וזקוקה לשם כך לשקט חרישי. יש סוגים ודגמים רבים של מחיצות ותמיד ניתן לבנות מחיצה שהיא בהתאמה אישית כזו שתתאים לצרכים, למידות ולתנאים הקיימים בספריה. נדגיש כי מומלץ להבין מבעוד מועד מה רמת האיטום שמעוניינים, כך יהיה ניתן לבחור במחיצה שתספק את רמת המיסוך המדויקת.

מחיצה ניידת

מחיצה ניידת

יתרונות נוספים של המחיצות

  • מגיעות במידות סטנדרטיות, מה שיאפשר אספקה מהירה לכל ספרייה.
  • ניתן לשמור אותן בזמן שאין בהן שימוש כשהן מקופלות בצד.
  • יכולות להגיע מעוצבות, כאילו הן חלק אינטגרלי מהחלל.
  • עלותן ביחס לכל פתרון אחר שקיים היום הינו זול בעוד שהן מצליחות לתת את התנאים האידיאליים.
  • הן יכולות להגיע בחומרי גלם שונים החל ממלמין, פורמייקה, מבד וכולי. נציין שסוג החומר הוא זה   שיקבע את רמת המיסוך המבוקשת.