מחיצות אקוסטיות ניידות הן קירות או חוצצים ניידים המוצבים במוסדות ציבוריים ליצירת חללים זמניים או למשך תקופה בלתי מוגבלת בתוך מרחב גדול יותר. מחיצות אלה נועדו לשפר את האקוסטיקה ולהפחית את רמות הרעש בחלל פתוח כגון משרדים, בנקים, ספריות ומבני ציבור אחרים. המחיצות מגיעות בחומרי גלם ייחודיים שמבודדים את הרעשים ובעיצובים שונים וניתן להתאים אותן לפי הצורך. מחיצות אקוסטיות ניידות מהוות פתרון חסכוני ויעיל לחלוקת חללים פרטיים, בידוד רעשים, שיפור הנוחות האקוסטית והגברת התפוקה בקרב מוסדות ציבוריים. במאמר זה נרחיב על יעילותן.

מהו בכלל מוסד ציבורי וכיצד ניתן לשמור בו על הפרטיות?

מוסד ציבורי הוא מקום המספק שירות ציבורי לאוכלוסייה מגוונת מדי יום, כגון בית חולים, בנקים או משרדי ממשלה וכו'. שמירה על פרטיות במוסד ציבורי יכולה להיות מאתגרת בשל מספר האנשים הרב המשתמשים במתקן והצורך באיסוף ועיבוד מידע אישי. על מנת לשמור על פרטיות במוסד ציבורי, ניתן להשתמש במספר אסטרטגיות כמו תאים קטנים שבנויים מזכוכית, בהם אנשים שוהים במהלך הביקור שלהם והשיח מעומעם או על ידי חדרים מקובעים שיש בהם דלת וכשהיא נסגרת יש פרטיות מלאה או על ידי שילוט שמורה על שקט ואזורי גישה מוגבלים במרחב או באמצעות אבטחה פיזית בעזרת מאבטחים.

אולם היום ניתן ליישם את הפרטיות הזאת בעזרת אותן מחיצות אקוסטיות ניידות שמספקות גם חלל נטול רעשים וגם פרטיות ויזואלית מלאה. היתרון הגדול של המחיצה הניידת הזו שניתן להסיר אותה בסיום הפעולה בקלות ולשנע אותה בחלל המוסד לכל מקום אחר בו יש בה צורך.

מחיצות אקוסטיות בגימור פורניר

מחיצות אקוסטיות בגימור פורניר

מדוע יש צורך במחיצות במוסד ציבורי?

מוסדות ציבוריים מכילים לרוב כמות גדולה של אנשים שמתקבצים בחלל אחד או במגוון חללים. על מנת שכל פעילות שמתבצעת במוסד תתבצע באופן היעיל והדיסקרטי ביותר, יהיה צורך בתנאי חלל הולמים כשבראש ובראשונה הם תנאי הסאונד. ככלל, הצורך בשתיקה במוסדות הציבור תלוי בהקשר ובמטרה הספציפית של המוסד. איכות השמע נחוצה לעתים קרובות במוסדות ציבוריים ממגוון סיבות שהן:

  • כבוד לזולת – במקומות כמו ספריות, אולמות משפט ומוסדות דת, השקט מסמן כבוד לפעילויות ושמירה על הפרטיות של האחר.
  • שמירה על הסדר – בבתי ספר, בתי חולים ומוסדות ציבוריים אחרים, חלל שקט נחוץ כדי לשמור על הסדר ולמנוע הסחות דעת.
  • שיפור הריכוז – לרוב יש צורך בשקט בסביבות לימודים ועבודה כדי למקסם את הריכוז ולהפחית את הסחות הדעת.
  • תקשורת אפקטיבית – בכנסים או פגישות ציבוריות בהם יש משתתפים רבים, יש צורך בחלל עם סאונד הולם כדי לאפשר לדוברים להישמע ולאפשר תקשורת יעילה ביותר.

ממה מיוצרות מחיצות אקוסטיות?

מחיצות אקוסטיות ניידות מיוצרות מסוגי עץ שמשמש לבניית קירות המחיצה, המסגרות והפנלים. קצף אקוסטי וחומרים שבולמים את הרעש ומחיפוי שעוטף את הכל ומהווה גימור דקורטיבי. כמו כן, המחיצה מכילה רכיבים המשמשים לחיבור החלקים השונים. כל החומרים הללו ישתנו בהתאם לעיצוב ולמבנה הספציפי של המחיצה.

מחיצות אקוסטיות ניידות כפתרון לאקוסטיקה טובה יותר

מחיצות אקוסטיות ניידות כפתרון לאקוסטיקה טובה יותר

היתרונות של מחיצה אקוסטית ניידת

  • מודלריות – מחיצות אקוסטיות ניידות נוחות לשימוש וניתנות להתאמה לכמה וכמה מצבים שונים במרחב הציבורי.
  • וויסות רעשים – מחיצות אקוסטיות ניידות יכולות לאטום או להחליש משמעותית רעשים מבחוץ ולספק חוויה של מרחב שקט ואינטימי.
  • פרטיות – מחיצות אקוסטיות ניידות מספקות מקום פרטי עבור אנשים שרוצים לעבוד או לנוח מבלי להיות חשופים וגלויים לזולת.
  • עיצוב – הן יכולות להוסיף רבות לעיצוב של המרחב ולהפוך אותו לעכשווי ומודרני יותר.
  • נוחות השימוש – הן ניידות נוחות ופשוטות לשימוש ולהעברה בכל רגע בו יש צורך לפרוס אותן או לקפל אותן.

האפקטיביות של מחיצה ניידת במרחב ציבורי

האפקטיביות של מחיצה ניידת במרחב הציבורי תלויה במספר גורמים שכוללים את העיצוב שלה, תדירות השימוש שלה וסוג הקהל אליו היא מיועדת. מחיצות ניידות יכולות להיות יעילות ביצירת חללים פרטיים במרחבים ציבוריים שהם מודולריים ויש צורך לשנות את החלל באופן תדיר, הן יכולות לעזור לשלוט ברמות הרעש ולקדם פרטיות בזמנים מסוימים. בכוחן של אותן מחיצות לשפר את האסתטיקה של החלל ולהפוך אותו להרבה יותר מזמין. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון את הצרכים והיעדים הספציפיים של החלל בעת הערכת היעילות של מחיצה ניידת.