מחיצות אקוסטיות פורניר נועדו לשפר את הביצועים האקוסטיים בחלל. קירות חיץ אלה מיושמים במגוון רחב של מרחבים ומקומות בתחום העיצוב והבנייה וגם במשרדים, בחדרי ישיבות, באולפני הקלטות, במלונות, במוסדות לימוד ובחללים נוספים בהם יש צורך חיוני ביותר בשליטה על הסאונד ובמיגור רעשים שמגיעים מבחוץ. מחיצות אקוסטיות אלה נחשבות היום למענה פופולרי ביותר בשל הנוחות, הקלות והן מבטלות את הצורך במעבר לחלל אחר או בבנייה של קירות מקובעים מבטון או גבס, ומתהדרות בעיקר ביכולת לשנות את החלל בהתאם לכל צורך. הן מציעות שלל יתרונות ומאפשרות גמישות ואסתטיקה טבעית. במאמר זה נפרט אודות היתרונות הרבים שיש במחיצה אקוסטית מפורניר ונגלה גם את החסרונות שלהן.

מחיצות אקוסטיות בגימור פורניר

מחיצות אקוסטיות בגימור פורניר

יתרונות

מראה הרמוני ואסתטי ביותר – חומר הגלם פורניר מציע מראה טבעי, יפה ונעים חזותית שמשתלב עם האלמנטים הקיימים. הפורניר לא פעם  משלים את העיצוב הכללי של החלל ומוסיף לו נופך אלגנטי ויוקרתי שלפעמים יכול להיות חסר באביזרים אחרים גנריים יותר, שמטרתם היא רק לספק פתרון אקוסטי.

  • פתרון אקוסטי  – מחיצות אקוסטיות פורניר מפחיתות בצורה משמעותית את העברת הרעשים ושולטות היטב בהחזר קול. הן  מסייעות בשיפור דיקציית הדיבור, מפחיתות הדי רעש ויוצרות סביבה יעילה ופרודוקטיבית.
  • מגוון תצורות – מחיצות פורניר מגיעות בכמה וכמה גדלים ובצורות שונות לפי צורך, כך למעשה הן מצליחות לעמוד בכל מיני דרישות וצרכים. כמו כן, ניתן לשלב אותן בקלות בחללים קיימים בהיעדר כל שיפוץ או שבירה של קיר.
  • התאמה אישית – ניתן להתאים את אותן מחיצות אקוסטיות פורניר לפי כל העדפה או אילוצי החלל הספציפיים. זה כולל בחירה של סוגי פורניר שונים שיבואו לידי ביטוי בגודל בגוונים ובדוגמאות, שיכולים לספק מראה אישי והולם.
  • חוזק ועמידות – גימור של מחיצת פורניר מיושם בדרך כלל על מצע עמיד, מה שמבטיח שהמחיצות האקוסטיות תהיינה עמידות אל מול מכות או שחיקה שיכולים להיווצר במרוצת הזמן. לחומר פורניר איכותי יש גם עמידות טובה אל מול שריטות.

חסרונות

  • מחיר – מחיצות אקוסטיות פורניר עשויות לעלות יותר מאשר מחיצה אקוסטית סטנדרטית. העלות תשתנה בהתאם לסוג הפורניר ומורכבות העיצוב, מה שיכול להפוך אותם פחות אטרקטיביים מבחינת תקציב, לרבות כשיש צורך בכמות מסיבית עבור פרויקטים גדולים.
  • בידוד אקוסטי מוגבל – בעוד שמחיצות אקוסטיות פורניר יעילות בשליטה על ויסות קול והדהודים, עשויה להיות להן מגבלה במתן רמות גבוהות במיוחד של בידוד אקוסטי או בידוד רעשים. עבור יישומים שדורשים בידוד קול קפדני, או בידוד רעשים חזקים במיוחד, ייתכן שיהיה צורך באמצעים נוספים שממגרים את הרעשים הללו.
  • תחזוקה – גימורי פורניר יכולים להיות רגישים לנזק מפני לחות, או אל מול שמש אור ישירה שתכוון ללוח. על כן, חשוב לזכור לתחזק באופן שוטף את המחיצה ולטפל בה בצורה שתשמור על המראה שלה ועל האיכויות שלה לאורך זמן.
  • מורכבות ההתקנה – בהתאם לכל תכנון או לכל תצורה של פרויקט, מחיצות אקוסטיות פורניר עשויות לדרוש התקנה שהיא מקצועית על ידי אדם מוסמך, מה שיכול לעיתים להוסיף לעלות הכוללת של המחיצה.
  • לא תמיד בר קיימא – ישנם  רכיבי פורניר שמקורם עשוי להיות נעדר מחומר בר קיימא ולכן הם לא יעמדו בקטגוריה של חומר מתחדש. בהתאם לזאת, יש להביא בחשבון את ההשפעה על הסביבה ולבצע בחירה בפורניר שהוא ידידותי לסביבה עד כמה שניתן.

לסיכום, מחיצות אקוסטיות פורניר מספקות שילוב של מראה אסתטי וביצועים אקוסטיים איכותיים. הם מגוונים וניתן להתאים אותם לכל חלל באופן אישי ולפי אילוצי המרחב, אך לצד זה, יש להבין כי העלות שלהם עשויה להיות גבוהה יותר וייתכן שלחלקן תהיה מגבלות בבידוד אקוסטי. כאשר אתם תרים אחר מחיצות אקוסטיות פורניר עבור פרויקט, כדאי לכם לשקול את היתרונות והחסרונות על מנת לקבוע אם הן תואמות את מגוון הצרכים והתקציב הספציפיים שלכם ושל החלל. בכל מקרה יהיה מומלץ לבחור בפורניר איכותי ולהתייעץ עם מומחה או אדריכל אקוסטי, על מנת לוודא שהמענה שבחרתם הוא מתאים לצרכי המרחב והאקוסטיקה של החלל שלכם.