ניתן להשיג בידוד אקוסטי בחללים גדולים באמצעות שימוש במחיצות. מחיצות אלו עוזרות לספוג ולהפחית את העברת גלי הקול ולשפר את הביצועים האקוסטיים הקיימים בתוך החלל. בידוד אקוסטי בחללים גדולים מונע רעשים מופרזים שעלולים להפריע לשיח, תקשורת ופעילויות. חללים גדולים כמו אולמות, היכלי קונצרטים, סטודיו או מתקני ייצור יכולים להפיק תועלת מבידוד אקוסטי יעיל כדי לשפר את התקשורת וליצור סביבה נעימה לכל מי ששוהה בה.

ישנן כמה טכניקות לבידוד רעש, אולם מכל הטכניקות הקיימות מחיצות אקוסטיות יכולות להפחית את כמות הקול המועבר בין חללים בצורה המיטבית ביותר שעונה על כל הצרכים ואינה פוגמת בחלל, ממש כמו "להיות עם ולהרגיש בלי". בנוסף לכך, מדובר בחלופה הרבה יותר פרקטית ופשוטה ממעבר לחלל אחר או בנייה של קירות בטון בתוך החלל. הפתרון שהן מהוות הוא עכשווי, אסתטי, נייד ומתוחכם שאינו מחריב את החלל ולמעשה מותיר אותו כפי שהוא בהיעדרן. במאמר זה נרחיב אודות מחיצות אקוסטיות ניידות בחלל גדול.

תכנון, ייצור, הרכבה והתקנה של מחיצות אקוסטיות ניידות

תכנון, ייצור, הרכבה והתקנה של מחיצות אקוסטיות ניידות

השיקולים לשימוש במחיצות לבידוד אקוסטי בחללים גדולים

שימוש במחיצות לבידוד אקוסטי בחללים גדולים יכול להוות כיום פתרון יעיל. יחד עם זאת, חשוב לקחת בחשבון את חומרי הגלם, המיקום והעיצוב של המחיצות וכן למדוד את הביצועים שלהן כדי להבטיח שרמת בידוד הרעש הרצויה הושגה. אחד השיקולים הראשונים הינו סוג החומר המשמש למחיצות, לחומר הגלם תהייה השפעה משמעותית על הביצועים האקוסטיים שלהן. ככל שהחומרים צפופים וכבדים, הם יהוו חומר אקוסטי טוב לבלימת קולות חיצוניים. פיברגלס או צמר סלעים הינם חומרים צפופים שיכולים לשפר את ביצוען של המחיצות. שיקול נוסף הוא מיקום המחיצות בחלל שתהייה לו גם השפעה חשובה לבידוד אקוסטי יעיל. הצבה של קירות ניידים אלה באופן אסטרטגי ליצירת אזורים קטנים וסגורים, תוכל לעזור להפחית את העברת גלי הקול ולשפר את הביצועים האקוסטיים הכוללים. בנוסף לכל אלה, גם עיצוב המחיצות יכול לשחק תפקיד בביצועים האקוסטיים שלהן. עיצובי מחיצה הכוללים מרווחי אוויר או שכבות כפולות של חומרי גלם יוכלו לסייע בלהגביר את יכולות ספיגת הקול שלהן.

מומלץ למדוד את הביצועים האקוסטיים של החלל לפני ואחרי התקנת המחיצות כדי להבטיח שאכן הושגה רמת בידוד הרעש הרצויה. ניתן לעשות זאת בעזרת ציוד מדידה אקוסטי, כמו מדי רמת קול או מצלמות אקוסטיות.

מחיצות אקוסטיות ניידות עם גימור מלמין,פורמייקה או פורניר

מחיצות אקוסטיות ניידות עם גימור מלמין,פורמייקה או פורניר

בידוד אקוסטי וגמישות בניצול המרחב עם מחיצות אקוסטיות שהן גם ניידות

מחיצות אקוסטיות שהן ניידות הן קלות משקל ואינן מצריכות כוח רב כדי להקים אותן או לקפל אותן בתום השימוש. הן יכולות לספק גם בידוד אקוסטי וגם גמישות רבה בניצול החלל. ניתן להזיז את המחיצות הללו וכך ליצור תצורות שונות המאפשרות שימוש בחלל בדרכים שונות בהתאם לצרכי המשתמשים. להלן כמה יתרונות של שימוש במחיצות אקוסטיות ניידות –

  • מודולריות – כאמור, ניתן להזיז אותן בקלות ולהגדיר כל פעם מחדש את המיקום שלהן כדי ליצור חללים אינטימיים בתוך שטח גדול יותר. יתרון זה מאפשר לנצל את החלל לכל מטרה כמו פגישות, מצגות או אירועים.
  • בידוד קול – מחיצות אקוסטיות יכולות לעזור לקלוט קול ולהפחית את העברת הרעש. על ידי שימוש במחיצות ניידות, ניתן לייעל את הביצועים האקוסטיים של החלל לשימושים שונים ולהצליח ליצור סביבה שקטה יותר לפגישות עבודה, ישיבות או מצגות.
  • חסכוני – שימוש במחיצות אקוסטיות ניידות הינה דרך חסכונית ליצור מספר חללים בתוך שטח גדול יותר. במקום לבנות קירות מקובעים לתקרה ולקרקע, ניתן להשתמש במחיצות ניידות ליצירת חללים גמישים שאפשר לשנות בקלות לאורך זמן ולהציבן בכל רגע נתון גם בלי תכנון מראש.
  • אסתטיקה – ניתן לעצב מחיצות אקוסטיות ניידות כדי להשלים את האסתטיקה של החלל, ולהעצים את העיצוב והאווירה הכללית.

לסיכום נציין שוב כי החומרים ממנה עשויה המחיצה, עיצובה ומיקומה בחלל יכולים להשפיע על יעילותה בבלימת רעשים. על אף שהשימוש בהן יכול לספק גם בידוד אקוסטי וגם גמישות בניצול החלל, רצוי לקחת בחשבון את הצרכים הספציפיים של החלל ואת הביצועים האקוסטיים הנדרשים בזמן בחירה ועיצוב מחיצות ניידות.