עולם העיצוב מתפתח ומחדש את עצמו חדשות לבקרים, כאשר החיפוש אחר ניצול יעיל של המרחב, במינימום עלויות, הפך לאינטרס עליון. מאחר וניצול חלל נעשה שיקול קריטי בעיצוב עכשווי, כל פתרון שנותן מענה לשיקול זה נחשב מבורך. חללים גדולים בהם החלל הוא  – OPEN SPACE כמו אולמות, משרדים, קליניקות וכד' – יבקשו לא פעם להשיג בתוך המרחב, חלל מצומצם ופרטי שמיועד למנוחה, לעבודה ממוקדת יותר, לשיחות אישיות או לטיפול פרטני ואינטימי. לצורך זה ניתן לנצל את המרחב הקיים וליצור בו חלל קטן אחד או מספר חללים קטנים. כיצד נעשה זאת? התשובה היא שיש לכך כמה דרכים, אולם הדרך החסכונית עם עלויות תפעול נמוכות ביותר תהייה ע"י מחיצות אקוסטיות ניידות.

מחיצות אלה, כבר ביום הראשון להמצאתן נחשבו לפתרון טרנספורמטיבי מוצלח שמשלב יעילות וחסכון כספי יחד. מחיצות אלו מחדשות את האופן בו ניגשים בכלל לעיצוב המרחב, כאשר הן מנכיחות מרחבי עבודה אינטימיים עם תנאים אקוסטיים בתוך שטח גדול ופרוץ. במאמר זה נבחן את ההשפעה הטרנספורמטיבית של מחיצות אקוסטיות ניידות בהשגת ניצול מקסימלי של השטח, תוך כדי מזעור הוצאות הכספיות.

מחיצות אקוסטיות דקורטיביות

מחיצות אקוסטיות דקורטיביות צילום: רז רוגבסקי

חללים חדשים ברגע

אחד היתרונות המרכזיים של מחיצות אקוסטיות ניידות טמון ביכולת הסתגלות שלהן לחלל. הן מתפרשות בחדר או באולם בצורה פשוטה וקלה והופכות את המקום לשני חללים עם תנאי אקוסטיקה אידיאליים. ניתן להגדיר מחדש את המחיצות ללא מאמץ, בין אם מדובר בהפיכת החלל רחב ידיים לחדרי עבודה קטנים יותר או יצירת אזורי מפגש אינטימיים בתוך שניות. הגמישות של מחיצות אקוסטיות ניידות מאפשרת אופטימיזציה דינמית של השטח הפנוי.

פרטיות משופרת ובקרה אקוסטית

מחיצות אקוסטיות ניידות משרתות מטרה כפולה בכך שהן לא רק מחלקות את החלל בצורה אפקטיבית אלא גם תורמות לשליטה אקוסטית. מחיצות אלו מכילות בולמי קול וזעזוע שמבטיחים שמירה על פרטיות ועל דרגות רעש ממוזערות. פונקציונליות כפולה זו מועילה בפרט בסביבות משרדים פתוחים, מוסדות חינוך או אולמות אירועים וכל מקום שיש בו דרישות אקוסטיות שונות.

תפעול חסכוני

העלות אל מול תועלת של מחיצות אקוסטיות ניידות הינו מאפיין משכנע עבור פרויקטים עיצוביים רבים. בניגוד לקירות קבועים או קירות גבס, מחיצות אלו ניתנות להזזה, מה שמבטל את הצורך בכל עלויות הבנייה ובמבני קבע. האופי המודולרי של מחיצות אקוסטיות ניידות מקל על השינוע וההתניידות, ואף מאפשר לעסקים להתאים את החלל שלהם ללא הוצאות כספיות נוספות.

עילות אנרגטית וקיימות

מחיצות אקוסטיות ניידות תורמות פי כמה ליעילות אנרגטית בכך שהן נותנות לאור יום טבעי לחדור פנימה לחלל. המיקום האסטרטגי של המחיצות מאפשר אופטימיזציה של משאב טבע זמין זה, ומפחית את הצורך בתאורה מלאכותית שנעזרת בחשמל בשעות היום. זה לא רק מקצץ וחוסך בעלויות האנרגיה אלא גם מתיישב עם כל מגמת עיצוב בר קיימא ויצירת חללים עם מודעות לסביבה.

קידום מרחבים משותפים

עבור עסקים רבים, מוסדות ציבור ומוסדות חינוך ששמים דגש על שיתופי פעולה, מחיצות אקוסטיות ניידות מציעות מענה מושלם. אפשר לארגן את המחיצות לכדי אזורים עם  שיתופי פעולה או במקרים אחרים של מרחב שיתופי, ליצור הפרדה על ידי חלל שמיועד לעבודה אישית ממוקדת. כך למעשה מקיימים סביבה דינמית שנותנת מענה חכם לסגנונות עבודה מגוונים. יכולת הסתגלות זו תשדרג את הפרודוקטיביות הכללית בעבודה / לימודים, ותרחיב את היצירתיות בתוך החלל.